کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده ترجمه زهرا عالی انتشارات فرهنگ نشرنو

کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده ترجمه زهرا عالی انتشارات فرهنگ نشرنو

0 نظر سفارش (2)
77,000تومان -30%
تولید کنندگان
کد محصول: 12
موجودی 10
تعداد بازدید 2257 بازدید

توضیحات محصول

خرید کتاب به صورت اینترنتی و با ارسال رایگان در بانک کتاب رادمهر، کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده مولف یووال نوح هراری ترجمه زهرا عالی نشر نو.

کتاب انسان خداگونه

طول:20.5

عرض:14.5

ارتفاع:3.7

وزن:707

نویسنده:یووال نوح هراری

انتشارات:فرهنگ نشرنو

موضوع:تمدن جدید

مترجم:زهرا عالی

زبان:فارسی

سال انتشار:1397

جلد:سخت

قطع:رقعی

تعداد صفحه:552

شماره چاپ:10

شابک: ۹۷۸۶۰۰۴۹۰۰۲۷۰

جلد اول این کتاب با نام انسان خردمند منتشر شده است.

جلد دوم این کتاب با نام 21 درس برای قرن 21 منتشر شده است

کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده نوشته یووال نوح هراری تاریخدان و استاد دانشگاه اسرائیلی و نویسنده کتاب پرفروش انسان خردمند است. این کتاب در سال 2015 به زبان عبری نوشته شده است و درسال 2016 به زبان انگلیسی ترجمه شده است. این کتاب توسط نشر نو با ترجمه زهرا عالی در سال    1397 به زبان فارسی منتشر شد.

در قسمتی از کتاب انسان خداگونه  میخوانیم :انسان ها در قرن بیست و یکم تلاش میکنند مبدل به خدایان شده و به مرگ و پیری غلبه کنند.انسان ها سعی میکنند حیوانات ، گیاهان و حتی انسان هایی را براساس میل و آرزوهای خودشان خلق کنند …… طبقه بی خاصیت هم به وجود خواهد آمد که شامل میلیاردها انسان خواهد بود.

کتاب انسان خداگونه تاریخ مختصر آینده است اما نه آینده ای دور. آینده ای که هراری از آن صحبت میکند 50 سال بعد و یا حداکثر 200 سال بعد است. هراری کتاب را به سه بخش تقسیم کرده است.

بخش اول : انسان خردمند بر جهان چیره می شود.  فصل اول کتاب انسان خداگونه به رابطه ی بین انسان و حیوانات و عواملی که باعث تسلط انسان ها یر آن ها می شود میپردازد. در این بخش به سه سوال پاسخ داده میشود : فرق بین انسان ها و دیگر حیوانات چیست. گونه زیستی انسان چگونه جهان را تسخیر کرد و آیا انسان خردمند گونه زیستی برتر است یا فقط قلدر محله.

بخش دوم : انسان خردمند به جهان معنا می بخشد. در ادامه کتاب هراری از انقلاب زبانی و واقعیت های قراردادی همچون کشورها ، مرزها ، پول  نام میبرد که سبب شد که تا همکاری و تعامل های منعطف و گسترده ایی میان انسان ها صورت بگیرد. انسان ها از حیوانات به دلیل باور  به همین واقعیت های قراردادی و تخیلی توانست پیشی بگیرد و رشد کند. در این بخش همچنین هراری بیان میکند که انسان گرایی در واقع نوعی مذهب است که به جای خدا انسان مورد ستایش قرر میگیرد. سه سوال بخش دوم: انسان چه نوع جهانی خلق کرد.انسان چگونه اطمینان یافت که علاوه بر مهار جهان به آن معنا نیز میبخشد.ستایش انسان چگونه به مهم ترین آیین زمان بدل شد.

قسمتی از کتاب «انسان خداگونه» 

اکثر سوء تفاهم‌ها در خصوص علم و دین نتیجهٔ تعاریف غلط از دین است. بسیار زیاد اتفاق می‌افتد که مردم دین را با خرافات، معنویت و اعتقاد به نیروهای ماوراء طبیعی، یا اعتقاد به خدایان اشتباه می‌گیرند. دین هیچ کدام از این‌ها نیست.

دین نمی‌تواند معادل خرافات فرض شود، زیرا اکثر مردم مایل نیستند باورهای محبوب خود را «خرافات» بنامند. ما همیشه به «حقیقت» اعتقاد داریم. این فقط دیگران هستند که به خرافات اعتقاد دارند.

به همین شکل، افراد کمی هستند که به نیروهای ماوراء طبیعی باور دارند. شیاطین، برای کسانی که به آن‌ها اعتقاد دارند، نیروهایی ماوراء طبیعی نیستند. آن‌ها جزئی از طبیعت هستند، درست مثل کدو تنبل، عقرب و میکروب. پزشکان نوین عامل بیماری‌ها را میکروب‌های نامرئی می‌دانند و کشیشان وودو شیاطین نامرئی را عامل بیماری‌ها می‌پندارند. هیچ چیز ماوراء طبیعی در این نیست: شما شیطانی را عصبانی می‌کنید و او هم وارد بدن شما می‌شود و درد ایجاد می‌کند. چه چیزی طبیعی‌تر از این می‌تواند وجود داشته باشد؟ فقط آن‌ها که به شیاطین اعتقاد ندارند، آن‌ها را جدا از نظم طبیعی چیزها می‌پندارند.

تعریف دین به «اعتقاد به خدا» نیز دارای اشکال است. ما این‌طور فکر می‌کنیم که یک مسیحی متدین به این دلیل مذهبی است که به خدا اعتقاد دارد، در حالی که کمونیست‌های پرشور مذهبی نیستند، زیرا کمونیسم خدایی ندارد.

اما دین توسط انسان‌ها به وجود آمده است، نه خدایان، و بر اساس کارکرد اجتماعی خود مشخص می‌شود، نه وجود خدایان. دین هر آن چیزی است که به ساختارهای اجتماعی انسانی یک مشروعیت فوق بشری بدهد. دین به هنجارها و ارزش‌های انسانی، با این استدلال که بازتاب قوانین فوق‌بشری هستند، مشروعیت می‌دهد.

دین ادعا می‌کند که انسان‌ها تابع نظامی از قوانین اخلاقی هستند که خودشان ابداع نکرده‌اند و نمی‌توانند آن‌ها را تغییر دهند. یک یهودیِ معتقد می‌تواند بگوید که این نظامی از قوانین اخلاقی است که توسط خدا در کتاب مقدس حلول کرده است. یک هندو می‌تواند بگوید که قوانین توسط برهما، ویشو و شیوا خلق شده‌اند و توسط ودا به انسان‌ها وحی شده‌اند. ادیان دیگر، از بودیسم و دائوئیسم گرفته تا نازیسم، کمونیسم و لیبرالیسم، معتقدند که قوانین فوق بشری قوانینی طبیعی هستند، و محصول این یا آن خدا نیستند. هر کدام طبعاً به نوع متفاوتی از قوانین طبیعی باور دارد، که توسط پیامبران و فرهیختگان، از بودا و لوازی گرفته تا هیتلر و لنین، کشف شده و ظهور یافته‌اند.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی
آیتمی برای نمایش وجود ندارد!